• Empatija u predškolskoj dobi i kako ju poticati

Što je Empatija?

Empatija je sposobnost razumijevanja i dijeljenja osjećaja drugih ljudi. U predškolskoj dobi, djeca počinju razvijati ovu ključnu vještinu koja im pomaže u socijalnom razvoju i izgradnji zdravih odnosa. Empatična djeca bolje surađuju, pokazuju manje agresivnog ponašanja i općenito su društveno uspješnija.

Razvoj empatije u predškolskoj dobi

Početke empatije možemo vidjeti od najranije dobi – novorođenče počinje plakati kada u njegovoj blizini plaču druge bebe, dvogodišnjak može pomaziti prijatelja ili mu ponuditi neku igračku ako vidi da je pao i da plače. Dijete počinje povezivati svoje emocije s osjećajima drugih oko četvrte godine. Iako je to proces koji traje, postoje određeni znakovi koji pokazuju da dijete razvija empatiju:

Prepoznavanje emocija:  djeca počinju prepoznavati osnovne emocije poput sreće, tuge, ljutnje i straha kod drugih.

Reakcija na emocije drugih: djeca reagiraju na emocije drugih na jednostavne načine, primjerice, dajući igračku prijatelju koji je tužan.

Početak razumijevanja uzroka emocija: djeca počinju shvaćati zašto se netko osjeća na određeni način, npr. netko je tužan jer je izgubio igračku.

Kako roditelji mogu poticati empatiju

Roditelji igraju ključnu ulogu u razvoju empatije kod djece. Evo nekoliko načina kako možete pomoći svom djetetu da razvije empatiju:

1. Modelirajte empatično ponašanje:

– Djeca uče promatrajući odrasle. Kada vi pokazujete empatiju, vaše dijete uči o važnosti brige za osjećaje drugih.

– Pokažite kako se možete staviti u tuđe cipele i reagirati suosjećajno.

1. Razgovarajte o emocijama:

– Pomažite djetetu prepoznati i imenovati svoje emocije.

– Postavljajte pitanja poput “Kako misliš da se tvoj prijatelj osjeća?” ili “Zašto misliš da je tvoja sestra tužna?”

1. Knjige i priče:

– Čitajte knjige koje prikazuju različite emocije i situacije u kojima likovi pokazuju empatiju.

– Razgovarajte o pričama i pitajte dijete kako bi se ono osjećalo u sličnoj situaciji.

1. Poticanje igranja uloga:

– Igra s ulogama može pomoći djeci da bolje razumiju osjećaje drugih.

– Organizirajte igre u kojima djeca glume različite scenarije i rješavaju probleme s pomoću empatije.

1. Pozitivno potvrđivanje:

– Kada vaše dijete pokazuje empatiju, pohvalite ga i objasnite zašto je to bilo važno.

– Poticaj pozitivnog ponašanja može motivirati dijete da nastavi razvijati empatiju.

1. Poticanje slušanja:

– Učite dijete kako pažljivo slušati druge.

– Osluhnite zajedno priče prijatelja ili članova obitelji i razgovarajte o tome kako se oni mogu osjećati.

1. Provedite vrijeme sa životinjama:

– Briga za životinje i odgovoran odnos prema njima potiče sličan stav i ponašanje prema ljudima.

Zaključak

Razvoj empatije je proces koji zahtijeva vrijeme, strpljenje i kontinuiranu podršku. Kao roditelji, vaša uloga je ključna u oblikovanju djetetove sposobnosti razumijevanja i suosjećanja s drugima. Kroz vlastiti primjer, razgovor o emocijama, čitanje i igru, možete pomoći svom djetetu da postane empatična i suosjećajna osoba. Tako ćete ne samo doprinositi djetetovom emocionalnom razvoju, već i graditi temelje za buduće uspješne međuljudske odnose.

Ribice – završna priredba predškolaraca, izvedba pjesmica i recitacija pred roditeljima s ciljem stjecanja samopouzdanja za javne nastupe.