-
PROCES PRILAGODBE
ZA RODITELJE NOVOUPISANE DJECE
Prilagodba je proces privikavanja na novo okruženje i na nove ljude. Kako će proteći i koliko će trajati ovisi o nizu čimbenika, među kojima su: prethodna iskustva odvajanja, osobnost djeteta, uzrast, odnos roditelj-dijete, stavovi roditelja prema vrtiću, redovitost dolaženja…
- Prosječno je za prilagodbu potrebno 2 do 4 tjedna intenzivne pažnje, ljubavi i strpljenja.
Prilagođavanje djeteta na jaslice i vrtić olakšano je ako dijete prvih dana boravi skraćeno i kad se to vrijeme iz dana u dan produžava.
- Tijekom prvih dana potrebno je prisustvo roditelja te je potrebno unaprijed rezervirati vrijeme za to (godišnji odmor, slobodni dani). Roditelj s djetetom u skupini boravi otprilike 5 dana, ali budući da je svako dijete drugačije i stoga ima i drugačije potrebe, boravak roditelja se po potrebi skraćuje ili produžuje – prema procjeni odgojitelja te u dogovoru s roditeljem.
- Dileme o prilagodbi možete razjasniti razgovorom s odgojiteljima ili pedagogom.
Kako biste djetetu olakšali, korisno je kod kuće:
- pripremiti dijete odgovarajućim rasporedom spavanja, prehrane i igre,
- osamostaljivati ga u svakom pogledu
- uključivati ga u društvo vršnjaka i odraslih
- upoznati ga s vrtićem putem šetnji i igara na dvorištu, te razgovorom.
U periodu adaptacije mogu se primjetiti sljedeće reakcije djeteta:
- plač pri odvajanju (dijete često prestaje plakati već nekoliko minuta nakon odlaska roditelja)
- plač tijekom dana (prisutan kod mlađe djece u prvim danima boravka, javlja se periodično, ne stalno)
- odbijanje jela ili spavanja u vrtiću
- odbijanje blizine djece ili odgojitelja
- odbijanje igara i igračaka, aktivnosti i sadržaja
- regresija (kratkotrajno nazadovanje u razvoju – rijetko se javlja).
Što Vi kao roditelj možete učiniti kako biste djetetu olakšali proces prilagodbe?
- Povedite dijete do vrtića da vidi zgradu izvana, igralište, djecu i odgojitelje.
- Vodite dijete na kraće čuvanje kod drugih poznatih osoba, u park, u šetnje kako bi steklo pozitivna iskustva u odvajanju i upoznao i druge ljude.
- Kod kuće potičite samostalnost djeteta u svakodnevnim navikama – pijenje tekućina na šalicu, samostalno uspavljivanje, oblačenje i svlačenje, odvikavanje od pelena…
- Redovito dovodite dijete u vrtić, u dogovoru s odgojiteljem.
- Pobrinite se da dijete sa sobom ponese neki dragi mu predmet koji će mu olakšati prve dane u vrtiću podsjećajući ga na dom i roditelje.
- Imajte povjerenja u odgojitelje – dijete će osjetiti da vjerujete u odgojiteljeve sposobnosti i Vašu dobru volju te će i odgojiteljima brže pokloniti svoje povjerenje.
- Kod prvog dolaska u vrtić pokažite radoznalost i veselje što se nalazite u novom prostoru s novim osobama kako bi se i Vaše dijete osjećalo sigurnije i slobodnije.
- Za vrijeme boravka s djetetom u skupini vrijeme provedite u igri sa svojim djetetom, ali i s drugom djecom kako ono ne bi steklo dojam da je to mjesto gdje ćete uvijek boraviti s njim. Iz istog razloga, pustite dijete da samostalno čim više istražuje prostor, igračke, drugu djecu.
- Prilikom odvajanja pazite da ono bude kratko i odlučno – mirno se pozdravite s djetetom i recite mu kada ćete doći po njega te dođite u vrijeme dogovoreno s odgojiteljem.
- Nakon što ste se pozdravili s djetetom nemojte se vraćati na vrata sobe ako dijete zaplače jer ćete time otežati odvajanje.
- U danima prilagodbe djeteta budite spremni na plakanje i protestiranje djeteta, ali to prihvatite kao očekivane reakcije djeteta na novu sredinu i nove ljude.
Što možete očekivati od nas?
- Možete se osloniti na stručnu prosudbu odgojitelja o primjerenosti zadovoljenja potreba Vašeg djeteta za vrijeme boravka u skupini.
- Možete očekivati da ćete o svim važnim događanjima i aspektima razvoja Vašeg djeteta biti kvalitetno i pravovremeno informirani.
- Možete očekivati stručnu pomoć u svakodnevnom nošenju s izazovima odrastanja Vašeg djeteta.
Osobito je važno da obitelj ima pozitivan i optimističan stav prema vrtiću. Potrebno je pred djetetom pokazivati radost što ono kreće u vrtić, dok nervozna ponašanja mogu samo otežati odvajanje i prilagodbu djeteta.
- Svakodnevna komunikacija s odgojiteljima pomaže usklađenosti odgojnih utjecaja vrtića i obitelji, a o tome ovisi uspjeh Vašeg djeteta i njegovo zadovoljstvo vrtićem.
- Odgojiteljice su djetetu (posebno do 3.godine) naročito važne osobe u životu jer o njemu brinu i za njih se emocionalno veže.
Na dan prvog dolaska, odgojiteljima u djetetovoj skupini obavezno je predati potvrdu nadležnog pedijatra da dijete može u vrtić koja ne smije biti starija od 15 dana.
Za početak boravka u skupini dijete treba imati papuče, rezervnu odjeću i po potrebi neki omiljeni predmet od kuće (igračku, dudu, bočicu i sl.). Roditelj boravi s djetetom u skupini pa stoga također treba imati drugu obuću ili će mu odgojitelj dodijeliti nazuvke za boravak u zatvorenim prostorima vrtića.
Ostale posebnosti oko dolazaka narednih dana dogovorite s odgojiteljem:
- točno vrijeme dolaska i odlaska djeteta
- kontakt podaci
- izmjene u načinu dolazaka i odlazaka
- ostale posebnosti oko njege i hranjenja
- povratne informacije o boravku djeteta.